پنج‌شنبه, 15 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۱:۴۰:۳۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ 
  • کد خبر : ۵۱۲۷
مشاركت مردم در حفظ و توسعه فضای سبز موثر است

شهردارنسیم شهر به نقش مشارکت مردم در حفظ و توسعه فضای سبز شهری با هدف تقویت زیرساخت های گردشگری و تفریحی در ‌شهر تاکید کرد.

ˈمهندس عباس شوندی  با اشاره به اهمیت نقش فضای سبز در سلامت روح و جسم شهروندان اظهار کرد: فضای سبز در شهرها به عنوان ریه های تنفسی شهرنشینان بشمار می آید و به همین دلیل فقدان آن به معنی عدم وجود سلامت و تندرستی در شهرها است.

وی ادامه داد: توسعه فضای سبز شهری در جهت کاهش آلودگی های شیمیایی هوای شهرها در کنار عواملی همچون ایجاد منابع گذران اوقات فراغت برای شهروندان ازجمله ضروریات زندگی شهرنشینی است زیرا در شهرها گذران اوقات فراغت برای کسب تعادل روحی نه تنها امری است واجب بلکه فقدان آن نیز حتی بر روی توانایی های کاری افراد نیز تأثیرگذار است.

ایشان ضمن اعلام سرانه های فضای سبز گفت؛

 درنسیم شهرتعداد  ۳۸ بوستان  باتجهیزات و ایجادروشنایی جهت استفاده شهروندان عزیز نسیم شهری درفصول گرم  بعنوان تفرجگاه شهری احداث شده است.

وی  به اهمیت فضای سبز در شهر پرداخت و خاطرنشان کرد: امروزه مفهوم شهرها بدون فضای سبز در اشکال گوناگون آن، غیر قابل تصور است زیرا گسترش شهرها موجب تشدید توسعه شهری بی رویه و ناپایدار شده که تشدید آلودگی های محیطی از مهمترین آن به شمار می آید که خود زمینه ساز از بین رفتن فضاهای سبز درون شهری و تغییر کاربری این گونه اراضی است.

این مقام مسوول به انواع فضای سبز اشاره کرد و ادامه داد: بطور کلی می توان گفت که بخش قابل توجهی از فضای سبز در طرحهای شهری را فضای سبز عمومی تشکیل می دهد که به دلیل بازدهی اجتماعی و اکولوژیکی به طور همزمان از اهمیت بالاتری برخوردار است.

وی به نقش مردم در حفظ و نگهداری فضای سبز اشاره کرد و افزود: یکی از مسائل عمده فضای سبز که در شرایط اقلیمی موجود نیاز به صرف هزینه و مراقبت مستمر دارد، مسئله نگهداری و توسعه فضای سبز است که فضای سبز موجود را اعم از مشجر، چمنکاری، گلکاری، آبنما و سایر وسایل رفاهی باید تا سرحد امکان پیوسته سرحال و شاداب و بصورت طبیعی و زنده نگاه داشت.

شوندی  گفت: در این راستا استفاده از مشارکت مردمی بعنوان یک نیاز و ضرورت مطرح است و با توجه به اینکه مدیریت شهری و فضای سبز، مدیریت بر انسان، طبیعت و عناصر زیست محیطی در محدوده کار و زندگی اوست، حذف مشارکت مردمی و قطع حلقه اتصال شهروند از شهرداری و به عبارتی ساکنان شهر یا استفاده کنندگان فضای سبز از اداره کنندگان محیط شهری، به مثابه حذف نیروهای شتاب دهنده موتور محرکه مدیریت شهری است.

وی راهکارهای مشارکت مردم در حفظ و نگهداری فضای سبز را رسانه های گروهی، آموزش دانش آموزان از همان دوران کودکی، ایجاد گروه های حافظ محیط زیست و NGOها، شورای مردمی پارک، شورای محله، برگزاری کلاس های آموزشی برای شهروندان و ... دانست.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.7.0
    V5.5.7.0